FORUM

ARRANGEMENTER

Quizkalenderen Finn din pubquiz Norgescupen

QUIZ-STOFF

Diverse quizer QuizDan QM Podcaster Internasjonal quiz Quizlenker Dette bør du kunne

MESTERSKAP

EM VM NM Nordisk Norway Open Rankinglister Analyser og tabeller

OM NQF

Medlemskap Styret Hvem og hva er NQF? Kontakt oss Formelt

Resultater fra norgesmesterskapet i quiz 2014

Lag

Årets lagmesterskap ble en jevn affære i toppen, før den siste av de fem rundene var det likt mellom lagene El diablo en el ojo og Lille Planet. Lille Planet imponerte med 23 av 25 riktige svar i en ikke akkurat enkel sisterunde, men El diablo kom seg gjennom runden med kun én bom, og vant dermed årets NM med 108 mot 107 poeng. Nerder av Stål tok tredjeplassen med 99 poeng, foran fjorårets mestre Tryggve Grans skiskole med 95, Nor-Å-Ne med 94 og Talking Radioheads med 91 poeng.

Full resultatliste lag:

#NavnR1R2R3R4R5Tot
1El diablo en el ojo2123202024108
2Lille Planet2220202223107
3Nerder av Stål202318191999
4Tryggve Grans skiskole202116172195
5Nor-Å-Ne201918181994
6Talking Radioheads201917181791
7Hovedstyret av 1914192014211690
8Memento Mori201913191889
9De navnløse162115191788
9Definite Maybes181719161888
11Evil Caprinö172015161987
11Gjøvik/Raufoss191718181587
13Kvintessensen181716161683
14Constitutionen171915181382
15Cornucopia of Chaos161615151779
15The Bush Administration192013151279
17Folkeaksjonen211812151278
18Levon Helm161716141477
18Tvangstenkerne191811151477
20Romelu Bukkaku18189131876
21Men at Work141513161472
21Trivialterapeutene201512131272
23Besserwissers161910111470
23Fredlunds fruktfat161713131170
23Kartwerk131713141370
26Cranium171110161569
27Dead Girls Don't Say No171310131164
27Frekk Taco!15149131364
27Grått nok131511111464
30Nordre Odalen og Øvre Romerike Hjerne- og Metallforbund15137111561
31Skogfrisk11141112755
32Boris Jeltsin and the Jeltsinettes1113713953
33Røde biler er raskere enn hvite1210912750

Individuelt

Før finalen individuelt hadde Thomas Kolåsæter sikret seg en ganske klar ledelse med 85 poeng foran Dag Fjeldstad med 78, men deretter var det jevnt: først Espen Kibsgård med 77 og så en firedelt fjerdeplass mellom Geir H. Kristiansen, Lars Heggland, Ole Martin Halck og Trine Aalborg, alle med 76 poeng. I finalen fikk Thomas 11 poeng (av 15 mulige) og Dag 9, begge økte avstanden til alle bak seg og de tok dermed henholdsvis seieren og andreplassen i årets individuelle NM. Espen fikk 6 poeng og måtte se seg forbigått av Ole Martin og Trine som begge fikk 8, det måtte dermed tiebreak-spørsmål til får å kåre bronsevinneren, og i den kampen gikk Ole Martin seirende ut. Trine ble da nummer fire, mens Espen slo Lars i tiebreak-kampen om femteplassen.

Også juniorklassen måtte avgjøres på tiebreak, her var det David Tørre Asprusten som vant duellen mot Per Kristian Husøy og dermed ble årets individuelle norgesmester for juniorer. Anlaug Frydenlund tok tredjeplassen.

Årets debutant ble Geir Nese, også dette etter tiebreak-spørsmål hvor han slo Morten Haave. Frode Myhra tok klatreprisen (størst fremgang fra fjorårets NM).

Full resultatliste individuelt:

#NavnR1R2R3R4TotFinaleTotalt
1Thomas Kolåsæter19222222851196
2Dag Fjeldstad2120181978987
3Ole Martin Halck1920172076884
4Trine Aalborg2120201576884
5Espen Kibsgård2120191777683
6Lars Heggland2219191676783
7Geir H. Kristiansen2121161876682
8Tore Dahl2219161875
9Harald Aastorp2019181774
10Andreas B. Schei1922141873
10Dag Olav Rønning1817211773
12Eivind Moskvil2118171571
12Knut Heggland1918171771
12Stig Sanner1820161771
12Vegard Eikemo Sande2118181471
16Asbjørn Arntzen2117181470
17Brage Nordgård1819161669
17Karen Skjånes1720171569
19Erik Hatlø1816161868
19Erik Nodland1816181668
21Jørn Gulbrandsen1818141767
21Svein Erik Gransjøen1818171467
23Øystein Aadnevik1814171665
24Even Skoglund1817171264
25Bjørn Erik Lobben1516171563
25Geir Nese1815151563
25Morten Haave1618171263
28Steinar Johannessen1715171362
28Toril Opsahl1814161462
30Frode Myhra1713171461
30Marte Stang Midttun1815151361
30Terje Røsand1814161361
33Arne Blakkisrud2017121160
33Kay Svenskerud2014131360
33Petter Jacobsen1815161160
36Carl Magnus Skutle1416161359
36Lars Matti Årvold1616141359
38Jone Frafjord1516141358
39Eirik Bäcklund1516151157
39Sigmund Vinje1311211257
41Øyvind Pedersen1414151356
42Jarle Enerud1514161055
43Eskil Åsmul1614141054
43Håkon Sandholt181315854
43Jan Erik Killengren1714121154
43Rune Årstein1313141454
47Frode Solum1117121353
47Inger Anita Pedersen1313161153
47Ivar Areklett1314161053
47Per Harald Ninive1411141453
47Tarald Bjørdal Langan1315151053
52Eva Morken Endresen171512852
52Jon Heggland1613111252
52Morten Hæhre1512151052
52Olav Nedrebø1513111352
56David Tørre Asprusten1313141050
56Martha Gjelseth121713850
56Per Kristian Husøy1413131050
56Willy Erland171312850
60Hans Arne Forseth121414949
60Petter Kjørstad1215121049
62Oddbjørn Sørøy1011151248
63Sigurd Morken131413747
64Anne Nyhus121114946
65Pekka Mykkeltvedt121014945
66Sonja Sirnes121391044
67Roald Lund Fleiner141210743
68Ulf Tannæs-Fjeld101014842
69Ivar Berg131210641
69Kristin Lindbach910101241
71Anlaug Frydenlund10159640
71Harald Groven111210740
71Lea Hiorth11138840
71Sigurd Sveistrup126111140
75Gerd Lillian Lindø Johnsen91214439
75Johannes Hoggen111110739
77Ingrid L. Solemdal810101038
78Marit Andersen11910737
79Just Thomas Misund10128434

Par

Også parkonkurransen hadde flere dueller i toppen, men vinnerne Thomas Kolåsæter og Lars Heggland hadde, med sine 86 poeng, en forholdsvis behagelig to poengs margin ned til sølvplassen. Sølvet måtte imidlertid avgjøres på tiebreak, og til slutt var det Øystein Aadnevik og Dag Fjeldstad som kapret andreplassen foran Harald Aastorp og Stig Sanner, begge disse parene klarte 84 poeng. Knut Heggland og Trine Aalborg ble nummer fire etter duell mot Tore Dahl og Jon Strøm, begge par med 82 poeng, mens Eivind Moskvil og Toril Opsahl ble nummer seks med 81 poeng.

Full resultatliste par:

#NavnR1R2R3R4Tot
1Thomas Kolåsæter / Lars Heggland2221222186
2Øystein Aadnevik / Dag Fjeldstad2221192284
3Harald Aastorp / Stig Sanner1921212384
4Knut Heggland / Trine Aalborg2120212082
5Tore Dahl / Jon Strøm2119202282
6Eivind Moskvil / Toril Opsahl1921192180
7Ole Martin Halck / Karen Skjånes2117201977
8Eva Morken Endresen / Geir Hjerten Kristiansen2120161774
9Arne Blakkisrud / Petter Jacobsen1718191973
9Espen Kibsgård / Lars Erik Brandt Rustad1814182373
9Hans Martin Asheim / Magnus Solhjell1915211873
9Vegard Eikemo Sande / Odd Rune Heggheim1520201873
13Jørn Gulbrandsen / Svein Erik Gransjøen2016152172
14Asbjørn Arntzen / Steinar Johannessen1918151870
15Brage Nordgård / Lars Matti Årvold2015161667
15Hilde Torp Solbakken / Dag Olav Rønning1718141867
15Ivar Areklett / Svend Tollak Munkejord1716171767
18Per Kristian Husøy / David Tørre Asprusten1715181666
19Andreas B. Schei / Cecilie Fjeldvær1619191165
19Anne Nyhus / Erik Hatlø1518161665
21Bjørn Erik Lobben / Willy Erland1815141764
21Marte Stang Midttun / Lars Andre Gundersen1716181364
21Martha Gjelseth / Jørgen Skjånes1515161864
24Aldona Szczepanska / Eirik Bäcklund1617131763
24Tore Fossheim / Frode Solum1618161363
26Terje Røsand / Ivar Berg1316171662
27Geir Nese / Erik Nodland1617141461
27Jan Erik Killengreen / Øyvind Pedersen1516141661
29Olav Nedrebø / Pekka Mykkeltvedt1315171358
30Haakon Børs Lind / Egil Østli1615131357
31Eskil Åsmul / Anlaug Frydenlund1118151256
31Håkon Sandholt / Gunnar Fjellhammer1113151756
31Per Harald Ninive / Kay Svenskerud1615141156
34Arne Mosaker / Petter Kjørstad1417111355
35Morten Hæhre / Johannes Hoggen1614131154
36Hans Arne Forseth / Håkon Lyng1713101353
37Jarle Enerud / Frode Myhra1315121252
38Kristian Degnæs / Morten Haave1311121551
38Pål Rødset / Jan Anders Thorsveen1215121251
40Tarald Bjørdal Langan / Carl Magnus Skutle161315650
41Iver Helmo / Geir Arne Hjelle1411121249
41Jone Frafjord / Lise Jebsen131413949
41Stian Stokseth/Remi Kristiansen1114121249
44Olve Hølaas / Sigmund Vinje151410948
45Inger Anita Pedersen / Hans Jørgen Ellingsen1411121047
45Roald Lund Fleiner / Ulf Tannæs-Fjeld1511111047
45Robert Stavenes / Sigurd Morken121214947
48Marit Andersen / Kristin Leifsdatter Lindbach91311942
49Sigurd Sveistrup / Svein B-Gulbrandsen91281039
50Guro Afseth / Morten Moe101110334
51Bjarne Stokseth / Tom Sveum578929

Lag junior

Lagkonkurransen for juniorer ble vunnet av Underbevisstløsheten med 66 poeng, foran Zebrafisk med 34.

Full resultatliste juniorlag:

#NavnR1R2R3R4Tot
1Underbevisstløsheten1715181666
2Zebrafisk7811834