FORUM

ARRANGEMENTER

Quizkalenderen 2018 Finn din pubquiz Norgescupen

QUIZ-STOFF

Diverse quizer QuizDan QM Podcaster Internasjonal quiz Quizlenker Dette bør du kunne

MESTERSKAP

EM VM NM Nordisk Norway Open Rankinglister Analyser og tabeller

OM NQF

Medlemskap Styret Hvem og hva er NQF? Kontakt oss Formelt

Norway Open 2018 – Analyse

Under følger analyse for Norway Open 2018 for deltakerne i Fredrikstad, Oslo, Skien og Trondheim.

Spilleranalyse

NavnPoengV-123L-117SoloDuoTrio4ereV-poeng
Ole Martin Halck17465109254520,48
Tore Heliks van Dahl16055105322217,72
Espen Kibsgård1535499024415,19
Arild Tørum15149102312416,26
Dag Olav Rønning14438106023012,73
Mats Sigstad14242100110513,35
Dag Fjeldstad13838100111312,59
Knut Heggland13837101002211,54
Øystein Aadnevik1363898113113,04
David Tørre Asprusten1323399202212,55
Toril Opsahl1202892012310,08
Eskil Åsmul113209300118,34
Marte S Midttun104178700017,41
Tarald Bjørdal Langan103198400017,46
Eirik Bäcklund99158400106,95
Terje Røsand97178002017,78
Kristian Kvamsøe91197200027,11
Ivar Berg81136800115,88
Hans Arne Forseth8087200105,29
Fredrik Methi79116800015,45
Mette Thoresen Dybhavn78116700105,38
John Einar Heidenberg6695700014,39

Forklaring: Poeng = oppnådde poeng; V-x = poeng på de vanskeligste x spørsmålene; L-y = poeng på de letteste y spørsmålene; Solo = antall solopoeng; tilsvarende for duo- trio- og firerpoeng; V-poeng = vanskelighetsvektede poeng, dvs hvis hvert spørsmål ga ett poeng på deling mellom spillerne som svarte riktig.

Spørsmålsanalyse

Totalt var det 13 av de 240 spørsmålene som ingen av de norske deltakerne som greide. Det ble delt ut 13 solopoeng. Arild Tørum og Tore Heliks van Dahl hadde tre hver, David Asprusten, Ole Martin Halck og Thomas Kolåsæter to, mens Dag Fjeldstad, Mats Sigstad og Øystein Aadnevik hadde ett.

Hele 13 spørsmål ble korrekt besvart av alle de 22 i analysen

De tr spørsmålene som i størst grad favoriserte toppen, var spørsmålet om tittelkarakteren i Alfred Jarrys mest kjente skuespill, spørsmålet om lang elv med både kinesisk og russisk navn og spørsmålet om fransk stumfilmregissør.

NrSpmRettT-11B-11T-favHvem   
1Fin-01191183
2Fin-022211110
3Fin-032211110
4Fin-042111101
5Fin-05161064
6Fin-06171165
7Fin-07161156
8Fin-0810826
9Fin-09151147
10Fin-108808
11Fin-119817
12Fin-127523
13Italiensk musikkuttrykk som betyr 'dyttet'1101Ole Martin Halck
14Fin-141010010
15Maleritype innen tibetansk buddhisme0000
16His-01201192
17His-0213853
18His-03141046
19His-042211110
20His-05141138
21His-069817
22His-079725
23His-086514
24His-0912936
25His-106514
26Beleiret by fra den amerikanske borgerkrigen2202Mats Sigstad/Tore Heliks van Dahl
27His-126514
28Tysk kartograf fra 1500-tallet2202Espen Kibsgård/Øystein Aadnevik
29Sveitsisk general fra napoleonskrigene1101Arild Tørum
30Motstandsgruppe i Sovjet/Russland3303Arild Tørum/Dag Olav Rønning/Øystein Aadnevik
31Liv-01191183
32Liv-022211110
33Liv-037431
34Liv-04201192
35Liv-05181174
36Liv-061679-2
37Liv-07181174
38Liv-086606
39Liv-098624
40Liv-1010826
41Liv-115505
42Land med pølsevarianter3211Dag Fjeldstad/Dag Olav Rønning/Eskil Åsmul
43Liv-1310734
44Indisk dessert3211Knut Heggland/Mette Thoresen Dybhavn/Ole Martin Halck
45Am. fast food-bedrift3303Espen Kibsgård/Knut Heggland/Ole Martin Halck
46Pop-0113945
47Pop-0212844
48Pop-031147-3
49Pop-0415963
50Pop-0511651
51Pop-06151055
52Pop-076330
53Pop-0811743
54Pop-0910550
55Pop-1010826
56Pop-11171073
57Pop-12725-3
58Kinesisk actionfilm1101Mats Sigstad
59Hip-hop-duo fra New York2202Dag Olav Rønning/Ole Martin Halck
60Pop-154312Arild Tørum/Knut Heggland/Kristian Kvamsøe/Ole Martin Halck
61Vit-01201192
62Vit-0214954
63Vit-031459-4
64Vit-04161064
65Vit-0510642
66Vit-061578-1
67Vit-0715963
68Vit-088532
69Vit-0916972
70Vit-106330
71Avføring med mye fett0000
72Vit-128624
73Vit-134404Knut Heggland/Mats Sigstad/Ole Martin Halck/Øystein Aadnevik
74Valgmetode med navn etter 1700-tallsmatematiker1101Øystein Aadnevik
75Indisk nasjonalpark med løver1101Tore Heliks van Dahl
76Sam-01191091
77Sam-026330
78Sam-0316972
79Sam-0410642
80Sam-0517981
81Sam-069817
82Sam-076606
83Sam-08181174
84Sam-09201192
85Sam-1014862
86Sam-1110826
87Sam-129633
88Sam-138808
89Selskap med programvarer kalt ArcGIS0000
90Sam-155321
91Spo-01181174
92Spo-02211011-1
93Spo-0313761
94Spo-04201192
95Spo-052111101
96Spo-0617981
97Spo-0714862
98Spo-0816880
99Spo-0912936
100Spo-106514
101Spo-117523
102Populært brettspill0000
103Spo-133303Espen Kibsgård/Ole Martin Halck/Toril Opsahl
104Polsk OL-vinner fra 19281101Tore Heliks van Dahl
105Grey Cup-vinner fra USA0000
106Ver-0118990
107Ver-022211110
108Ver-03151147
109Ver-04191091
110Ver-051578-1
111Ver-06151055
112Ver-071010010
113Ver-084312Arild Tørum/Mats Sigstad/Terje Røsand/Tore Heliks van Dahl
114Ver-0911743
115Ver-105505
116Ver-118624
117Ver-124404Espen Kibsgård/Ole Martin Halck/Tore Heliks van Dahl/Toril Opsahl
118Australsk passasjertog0000
119Største øy i Admiralitetsøyene2202Espen Kibsgård/Ole Martin Halck
120Mausoleum i Samarkand0000
121Fin-162211110
122Fin-17201192
123Fin-185413
124Fin-19181082
125Fin-20191183
126Fin-219633
127Fin-2213853
128Fin-236606
129Fin-248624
130Fin-25161156
131Fin-26111019
132Fin-276606
133Østerriksk poet2202Dag Olav Rønning/Ole Martin Halck
134Russisk ballettdanser0000
135Moderne am. kunstner3303Tore Heliks van Dahl/Toril Opsahl/Øystein Aadnevik
136His-16191183
137His-1713945
138His-182211110
139His-19181082
140His-20141046
141His-21201192
142His-22161156
143His-23151055
144His-245505
145His-2510734
146Keltiberiansk by2202Arild Tørum/Tore Heliks van Dahl
147Radikal britisk parlamentariker fra 1700- og 1800-tallet1101Arild Tørum
148His-288716
149Am. by med raseopptøyer i 19210000
150Mesoamerikansk funnsted1101Tore Heliks van Dahl
151Liv-162211110
152Liv-1712660
153Liv-18181082
154Liv-1918990
155Liv-208532
156Liv-2110550
157Liv-2218711-4
158Liv-2316972
159Liv-2415963
160Nederlandsk hunderase1101Dag Fjeldstad
161Liv-2610550
162ApacheMITLGPLBSD og GPL2110Ole Martin Halck/Terje Røsand
163Fransk konditor0000
164Liv-2910734
165Liv-301358-3
166Pop-162010100
167Pop-17201192
168Pop-181789-1
169Pop-1910550
170Pop-2011835
171Pop-2110642
172Navn på de to gode naboene2110Terje Røsand/Toril Opsahl
173Abbott og Costello-sketsj0000
174Pop-24191183
175Pop-2510734
176Pop-261010010
177Pop-2716972
178Populært latinoboyband2202Dag Fjeldstad/Ole Martin Halck
179Pop-298624
180Hovedkarakter i Dragon Ball4220Arild Tørum/Espen Kibsgård/Kristian Kvamsøe/Marte S Midttun
181Vit-1612936
182Vit-178440
183Vit-1811651
184Vit-19151055
185Vit-20171073
186Vit-2113945
187Vit-2213853
188Vit-235505
189Vit-24171073
190Vit-25171165
191Planteslekt kalt "koreansk rose"4312Dag Fjeldstad/David Tørre Asprusten/Ole Martin Halck/Tarald Bjørdal Langan
192Urt som heter maraton på gresk1101Ole Martin Halck
193Navn på perioden 12 900 f.Kr. - 11 700 f.Kr.1101David Tørre Asprusten
194Russisk-amerikansk språkforsker4312Dag Fjeldstad/Espen Kibsgård/Ivar Berg/Toril Opsahl
195Ferskvannsfisker med japansk navn1101David Tørre Asprusten
196Sam-162211110
197Sam-171679-2
198Sam-18201192
199Sam-19211011-1
200Sam-206330
201Sam-2111743
202Sam-2216972
203Sam-231257-2
204Sam-2411835
205Sam-259633
206Dagens pave i den koptiske kirke3211David Tørre Asprusten/Eirik Bäcklund/Ole Martin Halck
207Sam-2712936
208Sam-288624
209Overlevende etter bombingen av Hiroshima og Nagasaki4312Espen Kibsgård/Fredrik Methi/Mats Sigstad/Toril Opsahl
210Sam-3012936
211Spo-162211110
212Spo-172211110
213Spo-182211110
214Spo-19181082
215Spo-20151055
216Regjerende olympisk mester i damefotball4312Arild Tørum/Dag Fjeldstad/John Einar Heidenberg/Mats Sigstad
217Eneste utøver med to individuelle OL-gull i tennis3303Arild Tørum/David Tørre Asprusten/Øystein Aadnevik
218Spo-2310734
219Spo-246514
220Spo-255413
221Spo-2617981
222Belgisk syklist med kallenavnet "Monsieur Paris–Roubaix"3211Dag Olav Rønning/Espen Kibsgård/Hans Arne Forseth
223Trener for New Orleans Saints0000
224Dominerende familie innen hundesledekjøring3211Espen Kibsgård/Ivar Berg/Tore Heliks van Dahl
225Fotballformasjon utviklet av Vittorio Pozzo på 1930-tallet0000
226Ver-162211110
227Ver-172111101
228Ver-18181174
229Ver-19201192
230Ver-20171073
231Ver-21171073
232Ver-226422
233Ver-23945-1
234Ver-245413
235Ver-2510550
236Ver-2611927
237Ver-279725
238Kinas største innsjø4312David Tørre Asprusten/Eskil Åsmul/Mats Sigstad/Ole Martin Halck
239Sirkulerende havstrøm forårsaket av corioliseffekten1101Arild Tørum
240Ver-306330

Forklaring: Nr = løpende spørsmålsnummer for hele quizen; Spm = spørsmåls-ID; Rett = antall spillere som svarte riktig; T-x = antall spillere av de øverste x som svarte riktig; B-y = antall spillere av de nederste y som svarte riktig; T-fav = i hvilken grad spørsmålet favoriserte toppen heller enn bunnen av tabellen (T-x minus B-y); Hvem = spillere med solo-/duo-/trio-/firerpoeng.
Beste parkombinasjon ble Arild Tørum og Ole Martin Halck, som til sammen greide 201 av spørsmålene.

Beste par

NavnPoeng
Arild Tørum+Ole Martin Halck201
Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl198
Espen Kibsgård+Ole Martin Halck196
Dag Olav Rønning+Ole Martin Halck195
Ole Martin Halck+Øystein Aadnevik195
Mats Sigstad+Ole Martin Halck194
David Tørre Asprusten+Ole Martin Halck193
Arild Tørum+Tore Heliks van Dahl191
Dag Fjeldstad+Ole Martin Halck191
Ole Martin Halck+Toril Opsahl191
Dag Olav Rønning+Tore Heliks van Dahl190
Kristian Kvamsøe+Ole Martin Halck190
Knut Heggland+Tore Heliks van Dahl189
Ole Martin Halck+Terje Røsand189
Ole Martin Halck+Tarald Bjørdal Langan188
Dag Fjeldstad+Tore Heliks van Dahl187
Eskil Åsmul+Ole Martin Halck187
Espen Kibsgård+Mats Sigstad187
Fredrik Methi+Ole Martin Halck187
Dag Fjeldstad+Espen Kibsgård186
Ivar Berg+Ole Martin Halck186
Eirik Bäcklund+Ole Martin Halck185
Espen Kibsgård+Tore Heliks van Dahl185
Knut Heggland+Ole Martin Halck185
Tore Heliks van Dahl+Øystein Aadnevik185

Hvis Arild og Ole Martin hadde fått med seg Tore Heliks van Dahl kunne de potensielt klart 212 av spørsmålene i quizen.

Beste trioer

NavnPoeng
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl212
Arild Tørum+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck210
Arild Tørum+Dag Fjeldstad+Ole Martin Halck209
Arild Tørum+Dag Olav Rønning+Ole Martin Halck209
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Toril Opsahl209
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Øystein Aadnevik209
Dag Olav Rønning+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl209
Arild Tørum+David Tørre Asprusten+Ole Martin Halck208
Arild Tørum+Mats Sigstad+Ole Martin Halck208
Dag Fjeldstad+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl208
Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl+Øystein Aadnevik208
Arild Tørum+Ivar Berg+Ole Martin Halck207
David Tørre Asprusten+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck207
David Tørre Asprusten+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl207
Espen Kibsgård+Mats Sigstad+Ole Martin Halck207
Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl207
Kristian Kvamsøe+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl207
Arild Tørum+Eirik Bäcklund+Ole Martin Halck206
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Terje Røsand206
Dag Fjeldstad+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck206
Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Øystein Aadnevik206
Mats Sigstad+Ole Martin Halck+Øystein Aadnevik206
Arild Tørum+Dag Fjeldstad+Tore Heliks van Dahl205
Arild Tørum+Eskil Åsmul+Ole Martin Halck205
Arild Tørum+Fredrik Methi+Ole Martin Halck205
Arild Tørum+Knut Heggland+Ole Martin Halck205
Dag Olav Rønning+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck205
Fredrik Methi+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl205
Ole Martin Halck+Terje Røsand+Tore Heliks van Dahl205

Om den beste trioen ble supplert med Dag Fjeldstad, ser vi at disse hadde riktig svar på 218 av 240 spørsmål.

Beste kvartetter

NavnPoeng
Arild Tørum+Dag Fjeldstad+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl218
Arild Tørum+David Tørre Asprusten+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl217
Arild Tørum+Dag Fjeldstad+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck216
Arild Tørum+Dag Olav Rønning+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl216
Arild Tørum+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl216
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Terje Røsand+Tore Heliks van Dahl216
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl+Toril Opsahl216
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl+Øystein Aadnevik216
David Tørre Asprusten+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl216
Arild Tørum+David Tørre Asprusten+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck215
Arild Tørum+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Øystein Aadnevik215
Arild Tørum+Fredrik Methi+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl215
Arild Tørum+Ivar Berg+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl215
Arild Tørum+Knut Heggland+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl215
Arild Tørum+Dag Fjeldstad+Mats Sigstad+Ole Martin Halck214
Arild Tørum+Dag Fjeldstad+Ole Martin Halck+Øystein Aadnevik214
Arild Tørum+Dag Olav Rønning+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck214
Arild Tørum+David Tørre Asprusten+Mats Sigstad+Ole Martin Halck214
Arild Tørum+Eirik Bäcklund+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214
Arild Tørum+Eskil Åsmul+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214
Arild Tørum+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Terje Røsand214
Arild Tørum+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Toril Opsahl214
Arild Tørum+Kristian Kvamsøe+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214
Arild Tørum+Mats Sigstad+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214
Arild Tørum+Mats Sigstad+Ole Martin Halck+Øystein Aadnevik214
Dag Fjeldstad+David Tørre Asprusten+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214
Dag Fjeldstad+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214
Dag Fjeldstad+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl+Øystein Aadnevik214
Dag Olav Rønning+David Tørre Asprusten+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214
Dag Olav Rønning+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Tore Heliks van Dahl214

Forklaring: cellen i rad Sp1 og kolonne Sp2 angir hvor mange poeng ekstra spiller Sp1 hadde gitt Sp2. Ved å klikke på overskriften i din egen kolonne får du altså se hvem som hadde hjulpet deg mest.

Komplementering (Arild Tørum – Fredrik Methi)

->Arild Tørum (151)Dag Fjeldstad (138)Dag Olav Rønning (144)David Tørre Asprusten (132)Eirik Bäcklund (99)Eskil Åsmul (113)Espen Kibsgård (153)Fredrik Methi (79)
Arild Tørum (151)041324872593080
Dag Fjeldstad (138)280254256513371
Dag Olav Rønning (144)253104160502680
David Tørre Asprusten (132)293629048443063
Eirik Bäcklund (99)201715150261740
Eskil Åsmul (113)212619254001955
Espen Kibsgård (153)324835517159090
Fredrik Methi (79)81215102021160
Hans Arne Forseth (80)111291321171129
Ivar Berg (81)1418141228161235
John Einar Heidenberg (66)8101291114924
Knut Heggland (138)2830254058483176
Kristian Kvamsøe (91)1322192639282340
Marte S Midttun (104)1319122636271650
Mats Sigstad (142)3039333764533478
Mette Thoresen Dybhavn (78)1014101819161136
Ole Martin Halck (174)50535161867443108
Tarald Bjørdal Langan (103)1724192440262247
Terje Røsand (97)2221192233242445
Tore Heliks van Dahl (160)4049465272623296
Toril Opsahl (120)2529262943382061
Øystein Aadnevik (136)3133313356492776

Komplementering (Hans Arne Forseth – Mette Thoresen Dybhavn)

->Hans Arne Forseth (80)Ivar Berg (81)John Einar Heidenberg (66)Knut Heggland (138)Kristian Kvamsøe (91)Marte S Midttun (104)Mats Sigstad (142)Mette Thoresen Dybhavn (78)
Arild Tørum (151)8284934173603983
Dag Fjeldstad (138)7075823069533574
Dag Olav Rønning (144)7377903172523576
David Tørre Asprusten (132)6563753467542772
Eirik Bäcklund (99)4046441947312140
Eskil Åsmul (113)5048612350362451
Espen Kibsgård (153)8484964685654586
Fredrik Methi (79)2833371728251537
Hans Arne Forseth (80)029311732191633
Ivar Berg (81)300391334301438
John Einar Heidenberg (66)172401330131323
Knut Heggland (138)757085068553272
Kristian Kvamsøe (91)434455210282445
Marte S Midttun (104)435351214102444
Mats Sigstad (142)787589367562080
Mette Thoresen Dybhavn (78)313535123218160
Ole Martin Halck (174)10210511647997952103
Tarald Bjørdal Langan (103)4546582543361750
Terje Røsand (97)4140532039311944
Tore Heliks van Dahl (160)88921025187734291
Toril Opsahl (120)5865682860443158
Øystein Aadnevik (136)7373823370573579

Komplementering (Ole Martin Halck – Øystein Aadnevik)

->Ole Martin Halck (174)Tarald Bjørdal Langan (103)Terje Røsand (97)Tore Heliks van Dahl (160)Toril Opsahl (120)Øystein Aadnevik (136)
Arild Tørum (151)276576315646
Dag Fjeldstad (138)175962274735
Dag Olav Rønning (144)216066305039
David Tørre Asprusten (132)195357244129
Eirik Bäcklund (99)113635112219
Eskil Åsmul (113)133640153126
Espen Kibsgård (153)227280255344
Fredrik Methi (79)132327152019
Hans Arne Forseth (80)8222481817
Ivar Berg (81)122424132618
John Einar Heidenberg (66)8212281412
Knut Heggland (138)116061294635
Kristian Kvamsøe (91)163133183125
Marte S Midttun (104)93738172825
Mats Sigstad (142)205664245341
Mette Thoresen Dybhavn (78)7252591621
Ole Martin Halck (174)08592387159
Tarald Bjørdal Langan (103)14038163125
Terje Røsand (97)15320143022
Tore Heliks van Dahl (160)24737705949
Toril Opsahl (120)17485319030
Øystein Aadnevik (136)21586125460