FORUM

ARRANGEMENTER

Quizkalenderen Finn din pubquiz Norgescupen

QUIZ-STOFF

Diverse quizer QuizDan QM Podcaster Internasjonal quiz Quizlenker Dette bør du kunne

MESTERSKAP

EM VM NM Nordisk Norway Open Rankinglister Analyser og tabeller

OM NQF

Medlemskap Styret Hvem og hva er NQF? Kontakt oss Formelt

Norway Open 2017 – Analyse

Under følger analyse for Norway Open 2017 for deltakerne i Fredrikstad, Oslo og Trondheim, pluss noen andre.

Spilleranalyse

NavnPoengV-120L-120SoloDuoTrio4ereV-poeng 
Thomas Kolåsæter16957112343318
Ole Martin Halck1564710922311446
Tore Heliks Van Dahl1564611023231487
Espen Kibsgård1554810711321354
Lars Heggland1533811504021241
Geir H Kristiansen1453910611141266
Eivind Moskvil141371040110102
Brage Nordgård138341040021993
Øystein Aadnevik135351000012982
Dag Fjeldstad129281010002889
Mats Sigstad126251010100848
Finn Eivind Slungård124231010000774
David Tørre Asprusten12324990111851
Ingrid Sande Larsen119191001100843
Arild Tørum11720970200806
Eirik Bäcklund10618880101686
Ivar Areklett10016840000596
Marte Stang Midttun9811870000565
Lars André Gundersen9512830000564
Kristian Kvamsøe9018720001587
Håkon Sandholt8712750003548
Leif-Atle Heen871077100058
Toril Opsahl795740010434
John Einar Heidenberg789690000432
Ivar Berg713680000359
Sigfred Storstrand376310001238
Stian Koxvig34727020131

Forklaring: Poeng = oppnådde poeng; V-x = poeng på de vanskeligste x spørsmålene; L-y = poeng på de letteste y spørsmålene; Solo = antall solopoeng; tilsvarende for duo- trio- og firerpoeng; V-poeng = vanskelighetsvektede poeng, dvs hvis hvert spørsmål ga ett poeng på deling mellom spillerne som svarte riktig.

Spørsmålsanalyse

15 av de 240 spørsmålene i konkurransen var det ingen av de norske deltakerne som greide. Til sammen ble det delt ut elleve solopoeng. Thomas Kolåsæter var best med tre (filippinsk revolusjonsleder, «den burmesiske bin Laden» og mytisk russisk by) slike mens Ole Martin Halck (nordkoreansk jentegruppe og italiensk investeringsselskap) og Tore Heliks Van Dahl (koreansk nasjonaldrakt og nest største flyplass i Istanbul) hadde to hver. I tillegg hadde disse fire deltakerne ett solopoeng: Espen Kibsgård (meksikansk sanger), Geir H. Kristiansen (russisk ambassadør i Tyrkia), Ingrid Sande Larsen (kosmetikkprodukt med opphav i hindi) og Leif-Atle Heen (navn på MASH-episode).

Tre spørsmål ble korrekt besvart av alle de 27 i analysen: svensk filmregissør med to Oscar-priser på 1960-tallet, dramatiker som har skrevet om Helene Alving, Johannes Rosmer og Tomas Stockmann, og flyver som TIGHAR leter etter i Stillehavet.

De to spørsmålene som i størst grad favoriserte toppen, var spørsmålet om egyptisk dynasti fra 305 f.Kr. til 30 f.Kr. og spørsmålet om hva tenness og oganesson er eksempler på.

NrSpmRettT-13B-14T-favHvem
1Fin-012613130
2Fin-022413112
3Fin-03271314-1
4Fin-042513121
5Fin-052212102
6Fin-0611927
7Fin-07191367
8Fin-08151055
9Fin-09201192
10Fin-10271314-1
11Fin-112413112
12Fin-124404Geir H Kristiansen/Thomas Kolåsæter/Tore Heliks Van Dahl/Øystein Aadnevik
13Fin-1312936
14Fin-142212102
15Fin-15181174
16Fin-16141046
17Fin-17151055
18Fin-18201192
19Fin-191578-1
20Fin-206514
21Fin-21181174
22Fin-2211743
23Fin-237431
24Fin-249817
25Fin-258716
26Fin-263211Ole Martin Halck/Thomas Kolåsæter/Toril Opsahl
27Fin-277707
28Fin-280000
29Fin-290000
30Fin-3016972
31His-012312111
32His-02221394
33His-03211385
34His-042110Stian Koxvig/Tore Heliks Van Dahl
35His-051613310
36His-068532
37His-07131037
38His-086606
39His-09181082
40His-106514
41His-11271314-1
42His-121578-1
43His-13181266
44His-14171257
45His-1512936
46His-162413112
47His-1711835
48His-18201192
49His-19171073
50His-202313103
51His-2112936
52His-226422
53His-235505
54His-245413
55His-252202David Tørre Asprusten/Tore Heliks Van Dahl
56His-261101Thomas Kolåsæter
57His-275321
58His-2810826
59His-292110Arild Tørum/Mats Sigstad
60His-300000
61Liv-01251213-1
62Liv-02231112-1
63Liv-03171165
64Liv-04201192
65Liv-052313103
66Liv-062513121
67Liv-072010100
68Liv-08181266
69Liv-094220Eirik Bäcklund/Geir H Kristiansen/Kristian Kvamsøe/Lars Heggland
70Liv-10211293
71Liv-11101-1Ingrid Sande Larsen
72Liv-12211011-1
73Liv-13191367
74Liv-1411835
75Liv-152513121
76Liv-1615963
77Liv-172413112
78Liv-1814862
79Liv-19141046
80Liv-20945-1
81Liv-215413
82Liv-220000
83Liv-2311835
84Liv-240000
85Liv-253303Espen Kibsgård/Geir H Kristiansen/Ole Martin Halck
86Liv-266606
87Liv-276422
88Liv-281101Tore Heliks Van Dahl
89Liv-292202Geir H Kristiansen/Thomas Kolåsæter
90Liv-309725
91Vit-012613130
92Vit-028624
93Vit-032313103
94Vit-04221394
95Vit-05221394
96Vit-06191275
97Vit-072212102
98Vit-08131037
99Vit-0910734
100Vit-1011927
101Vit-1110826
102Vit-12201376
103Vit-1311835
104Vit-146422
105Vit-15161156
106Vit-167707
107Vit-172313103
108Vit-1816972
109Vit-1915871
110Vit-209817
111Vit-211412210
112Vit-227707
113Vit-23171165
114Vit-244404David Tørre Asprusten/Geir H Kristiansen/Tore Heliks Van Dahl/Øystein Aadnevik
115Vit-257615
116Vit-262202Lars Heggland/Ole Martin Halck
117Vit-272202Lars Heggland/Ole Martin Halck
118Vit-280000
119Vit-294312Espen Kibsgård/Håkon Sandholt/Thomas Kolåsæter/Tore Heliks Van Dahl
120Vit-300000
121Pop-012111101
122Pop-022613130
123Pop-032211110
124Pop-04211011-1
125Pop-0510826
126Pop-062613130
127Pop-07181082
128Pop-08151055
129Pop-091679-2
130Pop-107431
131Pop-11835-2
132Pop-1212660
133Pop-132212102
134Pop-147431
135Pop-1514862
136Pop-16161156
137Pop-1715871
138Pop-1814862
139Pop-1917981
140Pop-205321
141Pop-21221394
142Pop-224312Dag Fjeldstad/Geir H Kristiansen/Håkon Sandholt/Ole Martin Halck
143Pop-23101-1Leif-Atle Heen
144Pop-240000
145Pop-25413-2Espen Kibsgård/Håkon Sandholt/Sigfred Storstrand/Stian Koxvig
146Pop-261101Espen Kibsgård
147Pop-270000
148Pop-281101Ole Martin Halck
149Pop-29202-2Arild Tørum/Ingrid Sande Larsen
150Pop-300000
151Sam-012513121
152Sam-022513121
153Sam-032212102
154Sam-042211110
155Sam-05251213-1
156Sam-06191367
157Sam-072313103
158Sam-08211385
159Sam-09181358
160Sam-102613130
161Sam-112010100
162Sam-122312111
163Sam-1311743
164Sam-14171165
165Sam-158532
166Sam-167615
167Sam-17111019
168Sam-18131037
169Sam-193303David Tørre Asprusten/Thomas Kolåsæter/Tore Heliks Van Dahl
170Sam-208532
171Sam-215505
172Sam-227431
173Sam-232110Eirik Bäcklund/Eivind Moskvil
174Sam-245413
175Sam-256422
176Sam-261101Thomas Kolåsæter
177Sam-271101Geir H Kristiansen
178Sam-282202Lars Heggland/Thomas Kolåsæter
179Sam-291101Ole Martin Halck
180Sam-302110Lars Heggland/Stian Koxvig
181Spo-01191183
182Spo-022212102
183Spo-032613130
184Spo-04201376
185Spo-05161156
186Spo-062412120
187Spo-07201376
188Spo-081578-1
189Spo-092513121
190Spo-102211110
191Spo-1114954
192Spo-122212102
193Spo-132313103
194Spo-145321
195Spo-15211385
196Spo-168440
197Spo-176514
198Spo-188624
199Spo-1910826
200Spo-202202Thomas Kolåsæter/Tore Heliks Van Dahl
201Spo-216330
202Spo-228532
203Spo-234404Brage Nordgård/Dag Fjeldstad/Lars Heggland/Thomas Kolåsæter
204Spo-248532
205Spo-2512660
206Spo-262202Espen Kibsgård/Thomas Kolåsæter
207Spo-273303Brage Nordgård/Espen Kibsgård/Tore Heliks Van Dahl
208Spo-280000
209Spo-290000
210Spo-300000
211Ver-01171165
212Ver-022111101
213Ver-032010100
214Ver-04191183
215Ver-05201284
216Ver-06181266
217Ver-077523
218Ver-082212102
219Ver-092211110
220Ver-1011835
221Ver-112010100
222Ver-12191275
223Ver-13201192
224Ver-14191367
225Ver-1511927
226Ver-167707
227Ver-17201284
228Ver-18201284
229Ver-19181266
230Ver-2011835
231Ver-213303Brage Nordgård/Thomas Kolåsæter/Øystein Aadnevik
232Ver-229725
233Ver-235413
234Ver-248624
235Ver-250000
236Ver-261101Tore Heliks Van Dahl
237Ver-279633
238Ver-280000
239Ver-293303Eivind Moskvil/Espen Kibsgård/Ole Martin Halck
240Ver-301101Thomas Kolåsæter

Forklaring: Nr = løpende spørsmålsnummer for hele quizen; Spm = spørsmåls-ID; Rett = antall spillere som svarte riktig; T-x = antall spillere av de øverste x som svarte riktig; B-y = antall spillere av de nederste y som svarte riktig; T-fav = i hvilken grad spørsmålet favoriserte toppen heller enn bunnen av tabellen (T-x minus B-y); Hvem = spillere med solo-/duo-/trio-/firerpoeng.
Beste parkombinasjon ble Ole Martin Halck og Thomas Kolåsæter, som til sammen greide 196 av spørsmålene, så sammen hadde de i hvert fall slått den internasjonale vinneren Tero Kalliolevo (182) ganske greit.

Beste par

NavnPoeng
Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter196
Espen Kibsgård+Thomas Kolåsæter194
Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter194
Lars Heggland+Thomas Kolåsæter192
Ole Martin Halck+Tore Heliks Van Dahl191
Espen Kibsgård+Lars Heggland190
Lars Heggland+Tore Heliks Van Dahl189
Brage Nordgård+Thomas Kolåsæter188
Finn Eivind Slungård+Thomas Kolåsæter188
Espen Kibsgård+Ole Martin Halck187
Eivind Moskvil+Thomas Kolåsæter186
Geir H Kristiansen+Tore Heliks Van Dahl186
Mats Sigstad+Thomas Kolåsæter186
Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl186
Dag Fjeldstad+Thomas Kolåsæter185
Espen Kibsgård+Geir H Kristiansen185
Kristian Kvamsøe+Thomas Kolåsæter185
Brage Nordgård+Ole Martin Halck184
Espen Kibsgård+Tore Heliks Van Dahl184
Arild Tørum+Thomas Kolåsæter183
Brage Nordgård+Tore Heliks Van Dahl183
David Tørre Asprusten+Thomas Kolåsæter183
Eirik Bäcklund+Thomas Kolåsæter183
Ingrid Sande Larsen+Thomas Kolåsæter183
Lars Heggland+Ole Martin Halck183
Thomas Kolåsæter+Øystein Aadnevik183

Vi ser at tre trioer kunne oppnådd 207 poeng. At Thomas Kolåsæter inngår i alle disse, er kanskje ikke så overraskende, men det samme gjelder faktisk Espen Kibsgård.

Beste trioer

NavnPoeng
Espen Kibsgård+Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter207
Espen Kibsgård+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter207
Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter207
Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl206
Lars Heggland+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter205
David Tørre Asprusten+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter204
Eirik Bäcklund+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter204
Geir H Kristiansen+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter204
Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl204
Lars Heggland+Ole Martin Halck+Tore Heliks Van Dahl204
Mats Sigstad+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter204
Brage Nordgård+Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter203
Brage Nordgård+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter203
Dag Fjeldstad+Espen Kibsgård+Thomas Kolåsæter203
Eivind Moskvil+Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter203
Espen Kibsgård+Finn Eivind Slungård+Thomas Kolåsæter203
Espen Kibsgård+Lars Heggland+Tore Heliks Van Dahl203
Geir H Kristiansen+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter203
Lars Heggland+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl203
Arild Tørum+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter202
Eivind Moskvil+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter202
Espen Kibsgård+Mats Sigstad+Thomas Kolåsæter202
Finn Eivind Slungård+Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter202
Geir H Kristiansen+Mats Sigstad+Thomas Kolåsæter202
Kristian Kvamsøe+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter202

Fire kombinasjoner av fire deltakere kom opp i 213 riktige. Igjen er Thomas Kolåsæter en del av alle disse.

Beste kvartetter

NavnPoeng
Espen Kibsgård+Geir H Kristiansen+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter213
Espen Kibsgård+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl213
Lars Heggland+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl213
Mats Sigstad+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl213
Espen Kibsgård+Geir H Kristiansen+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter212
Espen Kibsgård+Lars Heggland+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter212
Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl212
Geir H Kristiansen+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl212
Arild Tørum+Espen Kibsgård+Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter211
Arild Tørum+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter211
Dag Fjeldstad+Espen Kibsgård+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter211
David Tørre Asprusten+Espen Kibsgård+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter211
David Tørre Asprusten+Lars Heggland+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter211
Eirik Bäcklund+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl211
Eivind Moskvil+Espen Kibsgård+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter211
Eivind Moskvil+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl211
Espen Kibsgård+Geir H Kristiansen+Mats Sigstad+Thomas Kolåsæter211
Espen Kibsgård+Geir H Kristiansen+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl211
Espen Kibsgård+Ivar Areklett+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter211
Espen Kibsgård+Lars Heggland+Ole Martin Halck+Tore Heliks Van Dahl211
Espen Kibsgård+Mats Sigstad+Ole Martin Halck+Thomas Kolåsæter211
Geir H Kristiansen+Lars Heggland+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl211
Geir H Kristiansen+Mats Sigstad+Thomas Kolåsæter+Tore Heliks Van Dahl211

Komplementering (Arild Tørum – Finn Eivind Slungård)

->Arild Tørum (117)Brage Nordgård (138)Dag Fjeldstad (129)David Tørre Asprusten (123)Eirik Bäcklund (106)Eivind Moskvil (141)Espen Kibsgård (155)Finn Eivind Slungård (124)
Arild Tørum (117)025253342231730
Brage Nordgård (138)460394756342636
Dag Fjeldstad (129)373004145272636
David Tørre Asprusten (123)393235037211928
Eirik Bäcklund (106)312422200161522
Eivind Moskvil (141)473739395102644
Espen Kibsgård (155)554352516440052
Finn Eivind Slungård (124)372231294027210
Geir H Kristiansen (145)5141414759413044
Håkon Sandholt (87)191613172615917
Ingrid Sande Larsen (119)3120213540192028
Ivar Areklett (100)2721182125131020
Ivar Berg (71)141310714987
John Einar Heidenberg (78)1711101218171112
Kristian Kvamsøe (90)2412243036211524
Lars André Gundersen (95)2516202526111222
Lars Heggland (153)4835404759393546
Leif-Atle Heen (87)1814182229151417
Marte Stang Midttun (98)2515201924111320
Mats Sigstad (126)3426323042242126
Ole Martin Halck (156)5746495267383247
Sigfred Storstrand (37)731111139511
Stian Koxvig (34)7101111129711
Thomas Kolåsæter (169)6650566077453964
Tore Heliks Van Dahl (156)5745534766382952
Toril Opsahl (79)1911131018101310
Øystein Aadnevik (135)4537393652282340

Forklaring: cellen i rad Sp1 og kolonne Sp2 angir hvor mange poeng ekstra spiller Sp1 hadde gitt Sp2. Ved å klikke på overskriften i din egen kolonne får du altså se hvem som hadde hjulpet deg mest.

Komplementering (Geir H Kristiansen – Lars André Gundersen)

->Geir H Kristiansen (145)Håkon Sandholt (87)Ingrid Sande Larsen (119)Ivar Areklett (100)Ivar Berg (71)John Einar Heidenberg (78)Kristian Kvamsøe (90)Lars André Gundersen (95)
Arild Tørum (117)2349294460565147
Brage Nordgård (138)3467395980716059
Dag Fjeldstad (129)2555314768616354
David Tørre Asprusten (123)2553394459576353
Eirik Bäcklund (106)2045273149465237
Eivind Moskvil (141)3769415479807257
Espen Kibsgård (155)4077566592888072
Finn Eivind Slungård (124)2354334460585851
Geir H Kristiansen (145)071536683787672
Håkon Sandholt (87)130192943363534
Ingrid Sande Larsen (119)275104364595044
Ivar Areklett (100)214224044394630
Ivar Berg (71)92716150233319
John Einar Heidenberg (78)112718173002926
Kristian Kvamsøe (90)213821365241035
Lars André Gundersen (95)224220254343400
Lars Heggland (153)3378516886837465
Leif-Atle Heen (87)1536203040402933
Marte Stang Midttun (98)1736203144373933
Mats Sigstad (126)2660344363596049
Ole Martin Halck (156)3781556790858073
Sigfred Storstrand (37)9149152217514
Stian Koxvig (34)91210132115913
Thomas Kolåsæter (169)499064821051019584
Tore Heliks Van Dahl (156)4182547290918271
Toril Opsahl (79)1329152231263030
Øystein Aadnevik (135)2568435572717365

Komplementering (Lars Heggland – Thomas Kolåsæter)

->Lars Heggland (153)Leif-Atle Heen (87)Marte Stang Midttun (98)Mats Sigstad (126)Ole Martin Halck (156)Sigfred Storstrand (37)Stian Koxvig (34)Thomas Kolåsæter (169)
Arild Tørum (117)1248442518879014
Brage Nordgård (138)206555382810411419
Dag Fjeldstad (129)166051352210310616
David Tørre Asprusten (123)17584427199710014
Eirik Bäcklund (106)1248322217828414
Eivind Moskvil (141)276954392311311617
Espen Kibsgård (155)378270503112312825
Finn Eivind Slungård (124)17544624159810119
Geir H Kristiansen (145)257364452611712025
Håkon Sandholt (87)123625211264658
Ingrid Sande Larsen (119)1752412718919514
Ivar Areklett (100)1543331711787913
Ivar Berg (71)424178556587
John Einar Heidenberg (78)83117117585910
Kristian Kvamsøe (90)1132312414586516
Lars André Gundersen (95)741301812727410
Lars Heggland (153)07565422712012223
Leif-Atle Heen (87)9026191161638
Marte Stang Midttun (98)103702115757810
Mats Sigstad (126)1558490199910117
Ole Martin Halck (156)30807349012612727
Sigfred Storstrand (37)411141070217
Stian Koxvig (34)31014951806
Thomas Kolåsæter (169)39908160401391410
Tore Heliks Van Dahl (156)368171513512713117
Toril Opsahl (79)7281414560608
Øystein Aadnevik (135)256554412211011514

Komplementering (Tore Heliks Van Dahl – Øystein Aadnevik)

->Tore Heliks Van Dahl (156)Toril Opsahl (79)Øystein Aadnevik (135)
Arild Tørum (117)185727
Brage Nordgård (138)277040
Dag Fjeldstad (129)266333
David Tørre Asprusten (123)145424
Eirik Bäcklund (106)164523
Eivind Moskvil (141)237234
Espen Kibsgård (155)288943
Finn Eivind Slungård (124)205529
Geir H Kristiansen (145)307935
Håkon Sandholt (87)133720
Ingrid Sande Larsen (119)175527
Ivar Areklett (100)164320
Ivar Berg (71)5238
John Einar Heidenberg (78)132514
Kristian Kvamsøe (90)164128
Lars André Gundersen (95)104625
Lars Heggland (153)338143
Leif-Atle Heen (87)123617
Marte Stang Midttun (98)133317
Mats Sigstad (126)216132
Ole Martin Halck (156)358243
Sigfred Storstrand (37)81812
Stian Koxvig (34)91514
Thomas Kolåsæter (169)309848
Tore Heliks Van Dahl (156)08539
Toril Opsahl (79)8012
Øystein Aadnevik (135)18680