FORUM

ARRANGEMENTER

Quizkalenderen 2018 Finn din pubquiz Norgescupen

QUIZ-STOFF

Diverse quizer QuizDan QM Podcaster Internasjonal quiz Quizlenker Dette bør du kunne

MESTERSKAP

EM VM NM Nordisk Norway Open Rankinglister Analyser og tabeller

OM NQF

Medlemskap Styret Hvem og hva er NQF? Kontakt oss Formelt

Analyse av NM 2018 lag

Spilleranalyse

NavnPoengV-64L-61SoloDuoTrio4ereV-poeng
Lille Planet883256242211,65
El Diablo en el Ojo81285304308,91
Tryggve Grans skiskole78245400216,95
Kvintessensen77235412208,40
Nerder av Stål77294821219,39
Nor-Å-Ne73215200116,16
Fyrbøterlogen71205100216,06
David mot Goliat70244621128,58
Tøygrisen Timotei64125201005,02
De Navnløse5594600003,95
Frekk Taco!53124100204,30
Folkeaksjonen5094100003,47
The Bush Administration47113601003,93
Flingkattene4654100103,38
Memento Mori4673900002,99
Trivialterapeutene46113500103,73
Snabelterapeutene4263600002,85
Ureint Kanttreff4063400102,73
Flamenco Dancers of Death3993001003,17
Levon Helm3993000013,02
Svinesundbrigaden3843400002,59
Kviss Kviss Bang Bang3672900012,66
Brummende ponni3482601102,97
De Gule2812700011,76
Laikas venner2642200011,78
Raude bilar er raskare enn kvite2542100001,62

Forklaring: Poeng = oppnådde poeng; V-x = poeng på de vanskeligste x spørsmålene; L-y = poeng på de letteste y spørsmålene; Solo = antall solopoeng; tilsvarende for duo- trio- og firerpoeng; V-poeng = vanskelighetsvektede poeng, dvs hvis hvert spørsmål ga ett poeng på deling mellom spillerne som svarte riktig.

Spørsmålsanalyse

Tre av spørsmålene var så vanskelige at ingen av lagene hadde riktig svar. Det gjaldt det franske motsvaret til den engelske tittelen CEO, podcasten laget av Kine Emilie Bruland, Marte Vedde og Pernille Kjølberg Wikøren og det skotske slottet med et navn som er nevnt i «Macbeth» og som er hjemmet til jarlen og grevinnen av Strathmore og Kinghorne.

Sju spørsmål ga solopoeng og tre lag hadde to slike hver: David mot Goliat hadde tittelen på debutromanen til Agnes Ravatn og også stolen produsert av Vatne Lenestolfabrikk, Lille Planet kjente igjen punkeren med hiten «Gimmix (Play Loud)» og var også eneste lag som kunne navnet på en fransk CRISPR-forsker, Nerder av Stål visste navnet på rumeneren som ble verdens første kvinnelige utenriksminister og de kjente også til en spesiell innrissingsteknikk på bjelker. Det sjuende solopoenget gikk til Kvintessensen, som hadde navnet på skipet som brakte kong Haakon tilbake til Norge etter krigen.

Spørsmålene som i størst grad favoriserte den øverste halvdelen var spørsmålet de to figurene som ble skapt av Wilhelm Busch i 1865, spørsmålet om hvem som sammen med Krishna er helten i Mahabharata og spørsmålet om kvinnen bak TV-serier som Grey’s Anatomy, Private Practice, Scandal og How to Get Away with Murder. Spørsmålene som i størst grad favoriserte den nederste halvdelen, var spørsmålet knivprodusenten fra Geilo og spørsmålet om hordalandskommunen hvor Norges første vindkraftpark åpnet i 2013. Førstnevnte spørsmål klarte tolv av de 13 nederste lagene mot bare sju av de 13 øverste mens tallene for det andre spørsmålet var sju mot to.

NrSpmRettT-13B-13T-favHvem
1181358
25413
38624
410918
511743
6181266
78532
8201376
9171165
102412120
112413112
12Regissør av Wonder Woman (2017)4312David mot Goliat/Fyrbøterlogen/Kviss Kviss Bang Bang/Lille Planet
1317981
14141138
1510826
168624
17211293
18161064
19Symbol i egyptisk mytologi2202El Diablo en el Ojo/Lille Planet
20Fransk motsvar til CEO0000
2118990
22Norsk bokser med to OL-medaljer4404David mot Goliat/Lille Planet/Nor-Å-Ne/Tryggve Grans skiskole
23Debutroman til Agnes Ravatn1101David mot Goliat
2416880
252111101
26191183
276514
28181358
29Land med kolonien Nieuw Holland (1630-54)3211Brummende ponni/Frekk Taco!/Nerder av Stål
30171165
31191367
32En type arkitektonisk støtte413-2De Gule/Laikas venner/Levon Helm/Nerder av Stål
3311927
341156-1
35191367
3612936
377523
3819712-5
39Engelsk uttrykk for strikketeknikk2110Brummende ponni/David mot Goliat
4010734
412312111
42Opprørere mot kong Sverre3211Nor-Å-Ne/Trivialterapeutene/Tryggve Grans skiskole
435413
44161156
451211110
465505
478624
480000
491046-2
50Punker med hiten "Gimmix (Play Loud)"1101Lille Planet
517707
5212752
53161248
54Land med Skrulik som nasjonalfigur2202El Diablo en el Ojo/Lille Planet
55Skotsk slott nevnt i Macbeth0000
56Verdens første kvinnelige utenriksminister1101Nerder av Stål
57181174
58Kvinnelig afroamerikansk prima ballerina3303El Diablo en el Ojo/Kvintessensen/Lille Planet
595413
6010734
61201284
629817
637707
64Fransk CRISPR-forsker1101Lille Planet
652513121
666330
6713761
682111101
691010010
70Organisasjon ledet av Hilde Britt Melbye2202Lille Planet/Nerder av Stål
71211385
7210826
73Mannlig syklist med VM-gull både på fellesstart og tempo2202El Diablo en el Ojo/Tøygrisen Timotei
7414954
7513945
7612844
772413112
78201284
7910734
80927-5
81Skip som brakte kong Haakon tilbake til Norge etter krigen1101Kvintessensen
829817
835505
8412660
856606
86161156
87Kvinnelig artist med flest singlehits3303El Diablo en el Ojo/Lille Planet/Nerder av Stål
8813945
89181266
9019910-1
912513121
92Kvinne bak begrepet "mansplaining"2202El Diablo en el Ojo/The Bush Administration
939541
94171257
9512936
9612752
976330
9814862
99171165
100734-1
1016606
102Krepsdyr som fester seg til båter o.l.3303El Diablo en el Ojo/Fyrbøterlogen/Tryggve Grans skiskole
103221394
1042010100
1057431
106Kvinnelig am. forfatter av "Sex for one"2110Flamenco Dancers of Death/Kvintessensen
1078624
1086514
109Stol produsert av Vatne Lenestolfabrikk1101David mot Goliat
11011835
111151055
112151239
11311835
114Polsk vennskapsdag312-1Flingkattene/Kvintessensen/Ureint Kanttreff
11516972
1162111101
117Innrissingsteknikk på bjelker1101Nerder av Stål
118945-1
119Eneste alpinist med gull i tre OL på 1990-tallet3303David mot Goliat/Frekk Taco!/Fyrbøterlogen
1201412210
121Am. brødrepar med OL-gull i bryting i 19842202Kvintessensen/Lille Planet
12218810-2
1238808
12410826
12516972

Forklaring: Nr = løpende spørsmålsnummer for hele quizen; Spm = spørsmåls-ID; Rett = antall spillere som svarte riktig; T-x = antall spillere av de øverste x som svarte riktig; B-y = antall spillere av de nederste y som svarte riktig; T-fav = i hvilken grad spørsmålet favoriserte toppen heller enn bunnen av tabellen (T-x minus B-y); Hvem = spillere med solo-/duo-/trio-/firerpoeng.

Beste par

Vi ser at Lille Planet kunne fått 104 poeng om de hadde fått med seg enten David mot Goliat eller Nerder av Stål.

NavnPoeng
David mot Goliat+Lille Planet104
Lille Planet+Nerder av Stål104
Kvintessensen+Lille Planet101
Lille Planet+Tryggve Grans skiskole101
Lille Planet+Nor-Å-Ne100
Lille Planet+Trivialterapeutene100
El Diablo en el Ojo+Kvintessensen99
Fyrbøterlogen+Lille Planet99
Kvintessensen+Nerder av Stål99
Levon Helm+Lille Planet99
El Diablo en el Ojo+Lille Planet98
El Diablo en el Ojo+Nerder av Stål98
Frekk Taco!+Lille Planet98
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo97
David mot Goliat+Nerder av Stål97
Flingkattene+Lille Planet97
Folkeaksjonen+Lille Planet97
Lille Planet+Tøygrisen Timotei97
David mot Goliat+Kvintessensen96
De Navnløse+Lille Planet96
Fyrbøterlogen+Nerder av Stål96
Kvintessensen+Tryggve Grans skiskole96
Lille Planet+Memento Mori96
Brummende ponni+Lille Planet95
El Diablo en el Ojo+Fyrbøterlogen95
Lille Planet+Svinesundbrigaden95
Lille Planet+The Bush Administration95
Lille Planet+Ureint Kanttreff95
Nerder av Stål+Tryggve Grans skiskole95

Beste trioer

To trioer kunne potensielt klart 112 spørsmål, og David mot Goliat og Lille Planet er med i alle disse. Enten måtte de fått med Kvintessensen eller Nerder av Stål.

NavnPoeng
David mot Goliat+Kvintessensen+Lille Planet112
David mot Goliat+Lille Planet+Nerder av Stål112
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Kvintessensen111
David mot Goliat+Kvintessensen+Nerder av Stål110
David mot Goliat+Fyrbøterlogen+Lille Planet109
David mot Goliat+Levon Helm+Lille Planet109
David mot Goliat+Lille Planet+Trivialterapeutene109
David mot Goliat+Lille Planet+Tryggve Grans skiskole109
El Diablo en el Ojo+Lille Planet+Nerder av Stål109
Frekk Taco!+Lille Planet+Nerder av Stål109
Fyrbøterlogen+Lille Planet+Nerder av Stål109
Kvintessensen+Lille Planet+Nerder av Stål109
Lille Planet+Nerder av Stål+Nor-Å-Ne109
Lille Planet+Nerder av Stål+Tryggve Grans skiskole109
Brummende ponni+Lille Planet+Nerder av Stål108
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Lille Planet108
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Nerder av Stål108
David mot Goliat+Frekk Taco!+Lille Planet108
David mot Goliat+Lille Planet+Nor-Å-Ne108
De Navnløse+Lille Planet+Nerder av Stål108
Flamenco Dancers of Death+Lille Planet+Nerder av Stål108
Kvintessensen+Lille Planet+Tryggve Grans skiskole108
Kviss Kviss Bang Bang+Lille Planet+Nerder av Stål108
Lille Planet+Nerder av Stål+The Bush Administration108
Lille Planet+Nerder av Stål+Trivialterapeutene108
Lille Planet+Nerder av Stål+Tøygrisen Timotei108
Lille Planet+Nerder av Stål+Ureint Kanttreff108

Beste kvartetter

David mot Goliat, Kvintessensen og Nerder av Stål hadde hatt mulighet til å få 116 poeng om de hadde fått med seg enten Lille Planet eller El Diablo en el Ojo.

NavnPoeng
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Kvintessensen+Nerder av Stål116
David mot Goliat+Kvintessensen+Lille Planet+Nerder av Stål116
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Kvintessensen+Levon Helm115
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Kvintessensen+Lille Planet115
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Lille Planet+Nerder av Stål115
David mot Goliat+Fyrbøterlogen+Kvintessensen+Lille Planet115
David mot Goliat+Fyrbøterlogen+Lille Planet+Nerder av Stål115
David mot Goliat+Kvintessensen+Levon Helm+Lille Planet115
David mot Goliat+Kvintessensen+Lille Planet+Tryggve Grans skiskole115
David mot Goliat+Lille Planet+Nerder av Stål+Nor-Å-Ne115
David mot Goliat+Lille Planet+Nerder av Stål+Tryggve Grans skiskole115
Brummende ponni+David mot Goliat+Kvintessensen+Lille Planet114
David mot Goliat+El Diablo en el Ojo+Fyrbøterlogen+Kvintessensen114
David mot Goliat+Flamenco Dancers of Death+Lille Planet+Nerder av Stål114
David mot Goliat+Frekk Taco!+Kvintessensen+Lille Planet114
David mot Goliat+Frekk Taco!+Lille Planet+Nerder av Stål114
David mot Goliat+Fyrbøterlogen+Kvintessensen+Nerder av Stål114
David mot Goliat+Kvintessensen+Lille Planet+Nor-Å-Ne114
David mot Goliat+Kvintessensen+Lille Planet+Trivialterapeutene114
David mot Goliat+Kvintessensen+Nerder av Stål+Tryggve Grans skiskole114
David mot Goliat+Kviss Kviss Bang Bang+Lille Planet+Nerder av Stål114
David mot Goliat+Levon Helm+Lille Planet+Nerder av Stål114
David mot Goliat+Lille Planet+Nerder av Stål+Svinesundbrigaden114
David mot Goliat+Lille Planet+Nerder av Stål+Trivialterapeutene114
David mot Goliat+Lille Planet+Nerder av Stål+Tøygrisen Timotei114
David mot Goliat+Lille Planet+Nerder av Stål+Ureint Kanttreff114
Fyrbøterlogen+Kvintessensen+Lille Planet+Nerder av Stål114

Komplementering (Brummende ponni – Folkeaksjonen)

->Brummende ponni (34)David mot Goliat (70)De Gule (28)De Navnløse (55)El Diablo en el Ojo (81)Flamenco Dancers of Death (39)Flingkattene (46)Folkeaksjonen (50)
Brummende ponni (34)01217149151514
David mot Goliat (70)480493016463334
De Gule (28)117074101011
De Navnløse (55)35153408312421
El Diablo en el Ojo (81)562757340524542
Flamenco Dancers of Death (39)201521151001917
Flingkattene (46)27928151026016
Folkeaksjonen (50)301433161128200
Frekk Taco! (53)2718312013252221
Fyrbøterlogen (71)4522492714423531
Kvintessensen (77)5126543118463836
Kviss Kviss Bang Bang (36)17920139171713
Laikas venner (26)139148411711
Levon Helm (39)2414231210211814
Lille Planet (88)6134634117555147
Memento Mori (46)271225123211718
Nerder av Stål (77)5327573317524137
Nor-Å-Ne (73)4421512913443832
Raude bilar er raskare enn kvite (25)11121210510109
Snabelterapeutene (42)251626156211417
Svinesundbrigaden (38)201223911181311
The Bush Administration (47)241626166222719
Trivialterapeutene (46)321430169281719
Tryggve Grans skiskole (78)5422543013484036
Tøygrisen Timotei (64)3820392011342920
Ureint Kanttreff (40)201222101116139

Forklaring: cellen i rad Sp1 og kolonne Sp2 angir hvor mange poeng ekstra spiller Sp1 hadde gitt Sp2. Ved å klikke på overskriften i din egen kolonne får du altså se hvem som hadde hjulpet deg mest.

Komplementering (Frekk Taco! – Memento Mori)

->Frekk Taco! (53)Fyrbøterlogen (71)Kvintessensen (77)Kviss Kviss Bang Bang (36)Laikas venner (26)Levon Helm (39)Lille Planet (88)Memento Mori (46)
Brummende ponni (34)888152119715
David mot Goliat (70)3521194353451636
De Gule (28)66512161237
De Navnløse (55)22119323728821
El Diablo en el Ojo (81)4124225459521038
Flamenco Dancers of Death (39)11108202421614
Flingkattene (46)15107272725917
Folkeaksjonen (50)18109273525922
Frekk Taco! (53)0992834261022
Fyrbøterlogen (71)270174250401134
Kvintessensen (77)332304658471339
Kviss Kviss Bang Bang (36)117502819516
Laikas venner (26)7571801168
Levon Helm (39)1289222401116
Lille Planet (88)452824576860050
Memento Mori (46)159826282380
Nerder av Stål (77)3825225557481639
Nor-Å-Ne (73)3117174752441235
Raude bilar er raskare enn kvite (25)73813119210
Snabelterapeutene (42)16710252221615
Svinesundbrigaden (38)1075222319714
The Bush Administration (47)181314263626720
Trivialterapeutene (46)1912133027231220
Tryggve Grans skiskole (78)3822195257491337
Tøygrisen Timotei (64)241313334538927
Ureint Kanttreff (40)1184202520712

Komplementering (Nerder av Stål – Tryggve Grans skiskole)

->Nerder av Stål (77)Nor-Å-Ne (73)Raude bilar er raskare enn kvite (25)Snabelterapeutene (42)Svinesundbrigaden (38)The Bush Administration (47)Trivialterapeutene (46)Tryggve Grans skiskole (78)
Brummende ponni (34)105201716112010
David mot Goliat (70)2018574444393814
De Gule (28)861512137124
De Navnløse (55)111140282624257
El Diablo en el Ojo (81)2121614554404416
Flamenco Dancers of Death (39)141024181914219
Flingkattene (46)101131182126178
Folkeaksjonen (50)10934252322238
Frekk Taco! (53)1411352725242613
Fyrbøterlogen (71)1915493640373715
Kvintessensen (77)2221604544444418
Kviss Kviss Bang Bang (36)1410241920152010
Laikas venner (26)65126111575
Levon Helm (39)1010231820181610
Lille Planet (88)2727655257485423
Memento Mori (46)8831192219205
Nerder av Stål (77)020604447444217
Nor-Å-Ne (73)160544041373710
Raude bilar er raskare enn kvite (25)8609118147
Snabelterapeutene (42)9926022191410
Svinesundbrigaden (38)862418016166
The Bush Administration (47)14113024250279
Trivialterapeutene (46)11103518242607
Tryggve Grans skiskole (78)181560464640390
Tøygrisen Timotei (64)1714433334273615
Ureint Kanttreff (40)13926171417188

Komplementering (Tøygrisen Timotei – Ureint Kanttreff)

->Tøygrisen Timotei (64)Ureint Kanttreff (40)
Brummende ponni (34)814
David mot Goliat (70)2642
De Gule (28)310
De Navnløse (55)1125
El Diablo en el Ojo (81)2852
Flamenco Dancers of Death (39)915
Flingkattene (46)1119
Folkeaksjonen (50)619
Frekk Taco! (53)1324
Fyrbøterlogen (71)2039
Kvintessensen (77)2641
Kviss Kviss Bang Bang (36)516
Laikas venner (26)711
Levon Helm (39)1319
Lille Planet (88)3355
Memento Mori (46)918
Nerder av Stål (77)3050
Nor-Å-Ne (73)2342
Raude bilar er raskare enn kvite (25)411
Snabelterapeutene (42)1119
Svinesundbrigaden (38)812
The Bush Administration (47)1024
Trivialterapeutene (46)1824
Tryggve Grans skiskole (78)2946
Tøygrisen Timotei (64)030
Ureint Kanttreff (40)60